Jaka podłoga będzie najlepsza dla Twojego mieszkania?

Posted on

Nowoczesne materiały stosowane do wykańczania podłóg są bardzo zróżnicowane. Różnią się one pod względem właściwości, składu, ceny i przeznaczenia. Współczesny rynek budowlany i dekoratorski oferuje ogromny wybór pokryć podłogowych o różnorodnych właściwościach i cechach. Rynki oferują zarówno skromne opcje budżetowe, jak i kosztowne rozwiązania podłogowe dla mieszkań, domów i biur.

Czym jest podłoga w branży budowlanej?

Termin „podłoga” ma w budownictwie kilka definicji. Podłoga to wewnętrzna część pomieszczenia, która służy do oddzielenia sąsiadujących ze sobą pomieszczeń na piętrze, które jest zbudowane nad podłogą i składa się z kilku warstw (hydroizolacji, paroizolacji, izolacji termicznej i akustycznej), wylewek i pokrycia podłogowego. Posadzka to wierzchnia warstwa podłogi. Terminu tego używa się do opisania każdego rodzaju wykończenia stosowanego podczas renowacji.

Jak wybrać właściwą materiał na podłogę

Nowoczesne materiały stosowane do wykańczania podłóg są bardzo zróżnicowane

Bez względu na to, jaki materiał wybierzemy na nowoczesne podłogi (których bogata oferta dostana jest tutaj: https://avancefloors.pl/dlaczego-avancefloors), musi on spełniać podstawowe wymagania:

  • Wytrzymałość – wybierając podłogę, należy pamiętać o miejscu, w którym będzie ona użytkowana. Na przykład, nie ma sensu stosować podłogi laminowanej w łazience.
  • Izolacja akustyczna – należy zwrócić uwagę na skład podłogi, która powinna zawierać materiały pochłaniające hałas.
  • Izolacja termiczna – podłoga nie będzie zimna, jeśli będzie miała podkład termoizolacyjny.

Popularne materiały podłogowe

Istnieje wiele odmian wykładzin podłogowych. Może to być pokrycie wykonane z materiałów naturalnych, takich jak drewno czy granit, lub z materiałów syntetycznych. Wybierając wykładzinę podłogową, należy wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, panującą w nim wilgotność oraz jego wystrój.

Linoleum jako materiał na podłogę

Jedną z najpopularniejszych podłóg jest linoleum. Jest to powłoka z materiałów syntetycznych, o niskich kosztach. Najlepiej stosować je na terenach mieszkalnych. Linoleum dzięki wielu kolorom i fakturom pasuje do niemal każdego projektu aranżacyjnego. Jednak w projektach, w których ważna jest jakość, takie rozwiązanie raczej się nie sprawdzi.

Podłogi z polichlorku winylu


Dostępne w postaci płytek i paneli z samoprzylepną warstwą spodnią i spoiną blokującą. Można również znaleźć płytki, które są montowane przy użyciu klejów innych firm. Nowoczesne podłogi winylowe są bardziej estetyczne i mają znacznie lepsze parametry w porównaniu ze swoimi starszymi, radzieckimi odpowiednikami.

Podłoga korkowa

Korek jest wykładziną podłogową przyjazną dla środowiska. Zaleca się umieszczanie go w sypialniach i pokojach dziecięcych. Zapewnia izolację termiczną i akustyczną. Zaletą pokrycia korkowego jest łatwość układania – taką powłokę można ułożyć samodzielnie. Jednak wadą tej powłoki jest to, że w kontakcie z wilgocią pęcznieje. Nie zaleca się układania korka w mieszkaniach, w których są duże zwierzęta domowe, mogą one uszkodzić pazury, a także samą podłogę.