Jak montować parkiet?

Posted on

Parkiet to jedno z popularniejszych w Polsce rozwiązań w przypadku wykończenia podłogi. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób zabrać się za układanie tego rodzaju materiału oraz co robić, by przez wiele lat wyglądał zjawiskowo.

Co to takiego parkiet?

Zanim przejdziemy do głównego zagadnienia tego artykułu, należy sobie odpowiedzieć na pytanie: czym tak właściwie jest parkiet? Nie każdy wie dokładnie, o co tak konkretnie chodzi. Parkiet jest to materiał budowlany z drewna. Jest on powszechnie stosowany w Polsce do wykańczania podłóg w różnego rodzaju budynkach. Jest on wykonany przeważnie z prostokątnych klepek, które następnie układane są w powtarzający się wzór.

Parkiet to jedno z popularniejszych w Polsce rozwiązań w przypadku wykończenia podłogi

Jak układać parkiet? Instrukcja krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy, parkiet jest niezwykle popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wykończenie podłóg w polskich domach. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób zabrać się za jego układanie. Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Przygotowanie podłoża – zanim rozpoczniesz układanie parkietu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono równe, suche i oczyszczone z wszelkiego rodzaju kurzu, kamieni, piasku. Upewnij się również, że nie ma na nim żadnych pęknięć. Dlaczego przygotowanie podłoża powinno być wykonane z należytą starannością? Zwróć uwagę, że praktycznie każdy producent parkietu przypomina, że drewno ma właściwości higroskopijne. Rozszerza się i kurczy. Pod ciężarem nawet sprężynuje;
  2. Zagruntuj podłogę – dzięki temu klepki będą się lepiej trzymać podłoża i nie będą odchodzić;
  3. Pomieszczenie podziel na kilka partii. Nakładaj warstwę kleju przy pomocy ząbkowanej pacy, a następnie przyłóż i dociśnij klepkę. Możesz do tego wykorzystać gumowy młotek;
  4. Po zakończeniu układania warto przeprowadzić cyklinowanie podłogi. Do tego jest konieczny odpowiedni sprzęt oraz osoba, która potrafi go obsłużyć;
  5. Na tak przygotowany parkiet, możesz nałożyć olej lub lakier. Na koniec możesz wypolerować podłogę dla lepszego efektu.

Naturalny parkiet to rozwiązanie estetyczne, które z pewnością sprawdzi się w praktycznie każdej aranżacji

Czy warto układać parkiet samemu, czy z pomocą fachowca?

Naturalny parkiet to rozwiązanie estetyczne, które z pewnością sprawdzi się w praktycznie każdej aranżacji. By tak jednak było, wykończenie podłogi musi zostać wykonane z należytą starannością. Stąd rodzi się pytanie, czy warto samemu układać pakiet, czy lepiej powierzyć to zadanie fachowcowi. Aby przeprowadzić montaż parkietu, potrzebujesz przede wszystkim trochę zacięcia. Musisz zadbać o szczegóły. Potrzebujesz również trochę czasu. Konieczne trzymaj się instrukcji, które dołączył do materiału producent parkietu. Jeśli będziesz się stosował do wytycznych, możesz liczyć na to, że zadanie zakończy się powodzeniem.