Czym jest parkiet?

Posted on

Jakie są zalety parkietu?

Parkiet to klepki z drewna litego przyklejane do podłoża. Wymiary tradycyjne parkietu to 7 x 2,2 centymetrów. Jednak od wielu, wielu lat wielkość elementów się zwiększa i zbliża się obecnie do wymiarów bardzo charakterystycznych desek. Poza klasycznym parkietem wyróżniamy także parkiet lamelowy. W mozaikach deszczułki układane są we wzór i sprzedawane w specjalnych płytach. Są mniejsze niż w lamelowym parkiecie, jednak przylegają podobnie do siebie. Przemysłowy parkiet to deszczułki o szerokości 8-10 milimetrów, a grubości 10-23 milimetrów. Parkiety nowego typu są nazywane finishparkietem. Są to elementy drewniane warstwowe. Jedynie warstwę wierzchnią mają wykonaną z wysokogatunkowego drewna.

A jakimi zaletami wyróżnia się parkiet? Gdy producent parkietu jest godny polecenia, to możemy na pewno mówić o trwałości parkietu. Podłogi wykonane z drewna litego należą do najtrwalszych, jak i także najodporniejszych. Przykładem dla nas powinny być stare budynku – dwory oraz pałace. Największą trwałością wyróżniają się podłogi z przeróżnych gatunków liściastego drewna: grabu, buku parzonego, jesionu oraz dęby. Są wytrzymałe najbardziej na ścieranie oraz także uszkodzenie powierzchni. Elementy warstwowe oraz lite drewno można odnawiać kilkukrotnie, poddając je chociażby cyklinowaniu. Maszyna do cyklinowania wyrównuje powierzchnię podłogi drewnianej, usuwając warstwę starą lakieru, uporczywe zabrudzenia, jak i także drobne rysy. Taka posadzka po wykończeniu ponownym będzie wyglądała niczym nowa.

Mówi się, że podłoga z paneli, częściej laminowanych niż paneli drewnianych, nie zapewnia akustycznego komfortu. Aby była cicha, musimy układać panele na odpowiednich podkładach, które tłumią uderzeniowe dźwięki, a więc styknięcia. Podłogi z drewna litego lub też warstwowe, ale klejone do podłoża, nie sprawiają pod względem tym żadnych kłopotów. Wyjątek mogą stanowić deski lite, które są przykręcane do pod konstrukcji z legarów. Jeśli nie zostaną zamontowane fachowo albo są w wieku już zaawansowanym, to będą nam skrzypieć pod stopami.

Możemy także liczyć na ponadczasową elegancję. Tradycjonaliści są zdania, że parkiety albo dechy lite są najpiękniejsze, a reszta to już kompletne podróbki. Trudno jest z takowym poglądem w ogóle dyskutować. Świetną informacją jest także brak podatności na elektryzowanie oraz możliwość cyklinowania. Dzięki cyklinowaniu mamy możliwość usunięcia lakieru oraz cieniutkiej warstwy wierzchniej drewna. Możliwe jest tym samym pozbycie się wszelkich przebarwień podłogi oraz niewielkich zarysowań.