Czy ogrzewanie podłogowe i podłoga drewniana idą ze sobą w parze?

Posted on

Gdy mamy swój dom to chcemy, aby w nim było zapięte wszystko na ostatni guzik. Wiadomo, że wykończenie domu to spora inwestycja. Jednak, gdy wszystko sobie dokładnie przemyślimy, to uda się nad wszystkim zapanować i jednocześnie nie wydawać fortuny. Bardzo dużą inwestycją jest ogrzewanie w domu (więcej tutaj). Nie chodzi jedynie o samą inwestycję pieniędzy, ale także wybór właściwego ogrzewania. Jakie ogrzewanie obecnie jest najpopularniejsze i przynosi największą wygodę oraz komfort? Jest to zdecydowanie ogrzewanie podłogowe. Pozostało jedynie zastanowić się, jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe nada się najlepiej. Jak to wygląda?

Podłogi drewniane nie są wykluczone

Na pewno ogrzewanie podłogowe, to rozwiązanie, które należy wziąć na tapetę. Największe wątpliwości wiążą się z tym, czy można zastosować podłogi drewniane na ogrzewanie podłogowe. Czy jedno drugiego nie wyklucza? Podłogi drewniane kojarzą się nam nie tylko z naturą, ale także z bardzo dużą elegancją. Do tego dochodzą nowoczesne technologie. Aby móc przy ogrzewaniu podłogowych zastosować podłogi drewniane, to musimy podjąć odpowiednią decyzję o gatunku drewna. Podłoga musi przecież spełniać wszelkie swoje zadania, a do tego ogrzewać samo pomieszczenie.

Najlepiej wybrać drewno, które cechuje się niskim współczynnikiem skurczu oraz higroskopijnością. Spowoduje to, że w grzewczym okresie nie będą się pojawiały żadne szczeliny w drewnie. Eksperci mówią, aby używać gatunków drzew egzotycznych. Co mamy na myśli? Jest to:

  • jatoba,
  • doussie,
  • merbau.


Alternatywą jest klasyczny europejski dąb. Możemy wykorzystać także sucupiry lub akacji. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego wyborze? Na pewno powinno ono zachować odpowiednią wilgotność powietrza. Jeśli sama wilgotność spada poniżej poziomu, to na parkiecie mogą się pojawiać widoczne szpary. Utrzymanie długotrwałe klimatu dosyć suchego w pomieszczeniu doprowadzić może do powstania na naszej podłodze pęknięć. Deski nie tylko mogą się odkształcać, ale także staną się wklęsłe. Nie powinniśmy dopuszczać do spadku względnej wilgotności wynoszącej poniżej trzydzieści procent. W takich warunkach następuje przesuszenie gwałtowne drewna. Dochodzi także do bardzo trwałych uszkodzeń powierzchni naszej podłogi. Niestety także temperatura nie może przekraczać wartości dwudziestu siedmiu stopni Celsjusza.

Wieloletnia estetyka

Odpowiednia eksploatacja podłogi mającej ogrzewanie podłogowe jest kluczem do tego, aby się móc cieszyć estetyką na długie, długie lata. To, co zostanie położone na ogrzewanie podłogowe, musi mieć odpowiednie parametry. Dzięki temu udaje się zapewnić funkcjonalność wręcz maksymalną, a także wydajność systemu grzewczego. Gdy się decydujemy na zakup desek na podłogowe ogrzewanie, to powinniśmy zwrócić naszą uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów. Pierwszy może się wydawać dosyć skomplikowany. Jest to tak zwany opór cieplny. Może się to wydawać trudne, ale zasada jest bardzo prosta. Im opór cieplny jest niższy, tym jest lepiej.

Gdy mamy jakiś problem z wyborem odpowiedniej podłogi, to pamiętajmy, że z tym wyborem nie zostajemy sami. Tak naprawdę możemy poprosić o pomoc pracowników sklepów z materiałami budowlanymi. Mamy na myśli sklepy internetowe, jak i sklepy stacjonarne. Pracownicy mają sporą wiedzę i ich porady na pewno warto wykorzystać przy wyborze odpowiedniej podłogi. Nie zapomnijmy tylko wspomnieć, że chcemy zamontować w swoim domu ogrzewanie podłogowe. Jest to niezwykle istotne.